מאמרים

איך לבודד את הקול האובדני דרך הקשבת הגוף? – כלים מעשיים

(פורסם באתר "פסיכולוגיה עברית", נובמבר 2021), לקישור לחץ כאן. לפני כחודש, הוזמנתי להרצות בכנס בנושא אובדנות (אריאלי, 2021). אמנם לא היה לי ניסיון פורמלי בעבודה עם מצבים אובדניים, אך יש לי ניסיון רב שנים ומיומנויות שונות שצברתי בעבודה עם טראומה ומצבים מורכבים, מה שעשוי לסייע גם בהקשר של מצבים אובדניים. החומר שהתגבש אצלי לקראת ההרצאה נראה לי חשוב ומועיל למטפלים

קרא עוד »

התמקדות עם מטופל פוסט־טראומתי

מתוך הספר: "אנטומיה של טיפול – פסיכותרפיה גופנית", מאת אסף רולף בן-שחר.

במאמר זה, מתארת ליאורה בר-נתן בפירוט מפגש טיפולי בשיטת ההתמקדות עם יונתן,  שהגיע אליה בעקבות תאונת דרכים קשה שעבר. מפגש זה היה אחד ממפגשים רבים שנערכו עם יונתן במשך שבעה חודשים.

קרא עוד »

שערי גישה לתחושה המורגשת בתרפיה מוכוונת התמקדות (FOT): מודל טיפולי

(פורסם באתר "פסיכולוגיה עברית", פברואר 2012).
המאמר מציע דרך להתמודד עם הקושי שחווים המטופלים ביכולת להיות נוכחים ולשהות עם תחושותיהם במהלך הטיפול. במהלך עבודתי כפסיכותרפיסטית גופנית גיליתי שמטופלים בגישה זו זקוקים לעתים לנוכחות אקטיבית יותר של המטפל ולמסגרת צמודה והדוקה יותר מזו המוצעת על-ידי ג'נדלין.

קרא עוד »

אחרית דבר לספר "לצאת מתקיעות" / טימותי בטלר

הקריאה בספרו של טימותי בטלר עוררה התרגשות בליאורה בר נתן, אך למרות זאת היא התקשתה לכתוב את אחרית הדבר. בדברים שכתבה לבסוף, היא מתארת כיצד עבדה לפי "שיטת ההתמקדות", על מנת לצאת מתקיעות ולכתוב, ובכך להמחיש את יתרונות השיטה, שבה עוסק הספר.

קרא עוד »

מתפנית פנימית לתפנית חיצונית – שינוי בתהליך טיפולי

(פורסם באתר "פסיכולוגיה עברית", יוני 2010).
"פתגם סופי עתיק אומר : "הגוף הוא החוף של ים ההוויה". לכאב אין גבול, לצער או לכעס אין גבול. כשאנו מפנים את תשומת הלב לגוף, אנו מוצאים את הגבול ויכולים להכיל את התחושות הפנימיות והרגשות שלנו". במאמר זה ליאורה בר-נתן כותבת על שיטת עבודה המקנה תשומת לב לתחושות הגופניות, ומביאה תיאור של טיפול בנער.  

קרא עוד »

מודל טיפולי לעבודה עם זוגות בתרפיה מוכוונת־התמקדות

(פורסם ב"שיחות", יולי 2016).
במאמר אציג מודל לטיפול זוגי המבוסס על גישת "תרפיה מוכוונת התמקדות". המטרה בעבודה מסוג זה עם זוגות הינה להביא לתפקוד מווסת ומאוזן יותר של מערכות זוגיות קונפליקטואליות בהן נוטים בני הזוג להיות תוקפניים וביקורתיים זה כלפי זה, להסתגר ולהתכנס, ולעתים אף לקפוא רגשית ותפקודית.

קרא עוד »

כשהריקוד הזוגי הופך לסיוט זוגי

(פורסם בירחון "חיים אחרים", יוני 2012).
זוגיות עלולה לעלות על שרטון בגלל דפוסי התנהגות שמקורם בילדות. ילדים שהתרגלו להיות קשובים לצורכי הוריהם יפנו את תשומת לבם כלפי בן הזוג ולא כלפי עצמם. ואולם, כיוון שהם מנותקים מהצרכים של עצמם, הם יהיו מנותקים גם מהצרכים של בן הזוג. טיפול זוגי בגישת ההתמקדות מציף את התחושות הפנימיות מתת ההכרה ואת הצרכים העמוקים והנסתרים.

קרא עוד »

התמקדות – Focusing – מה היא ?

יוג'ין ג'נדלין מצא דרך ללמד את המיומנות היעילה ורבת העוצמה של הקשבה וזיהוי תחושות בגוף וכינה אותה "התמקדות"-  Focusing. התמקדות היא מיומנות טבעית שהתגלתה ולא הומצאה. היא התגלתה על ידי צפייה במה שאנשים עושים כשהם מצליחים לערוך שינויים חיוביים בחייהם. היכולת להתמקד היא מתת טבע המצויה אצל כל אדם.

קרא עוד »

דימוי מאחד ותרומתו לתהליך טיפולי בגישת ההתמקדות

(פורסם באתר "פסיכולוגיה עברית", פברואר 2013).
במאמר זה מציגות גליה פורת וליאורה בר נתן את המושג "דימוי מאחד" תוך תיאור מקומו של מושג זה בתוך התיאוריה של גישת ההתמקדות, הטכניקה של יצירת דימוי מאחד, מיקומה של טכניקה זו בתוך טיפול בגישת ההתמקדות והתרומה של טכניקה זו לתהליך הטיפולי.

קרא עוד »

פסיכותרפיה גופנית – לגעת בגוף, לגעת בנפש

פסיכותרפיה גופנית הינה גישה טיפולית שבמקורה פותחה על ידי וילהלם רייך, תלמידו של זיגמונד פרוייד. רייך התבונן בטיפוליו של פרוייד וראה כי בזמן הטיפול הוורבלי (הפסיכואנליטי), מגיב גופו של המטופל במקביל  וביחס להתרחשויות הנפשיות. רייך היה חלוץ בתקופתו, כאשר החל להתייחס לתהליכים נפשיים וגופניים גם יחד. הוא החל להשתמש בהתבוננות גופנית ובמגע כחלק מהטיפול.

קרא עוד »