מי אני

התחלתי את דרכי כמטפלת לפני כ-20 שנה, לאחר התמחות מעמיקה בפסיכותרפיה ממוקדת גוף. עסקתי בטיפול, בהכשרה ובהדרכת מטפלים.

כאשר התוודעתי אל ההתמקדות יצאתי למסע מרתק שנמשך עד היום.

קשובה באופן עמוק לעצמי

הדבר המרכזי שליווה את ההיכרות שלי עם ההתמקדות, היה הפתעה גדולה. עם ההתמקדות הגעתי למחוזות פנימיים עמוקים, מקומות שלא הייתי איתם בקשר עד אז. ההתמקדות אפשרה לי ללכת עמוק לתוכי מתוך כבוד ואמפתיה לכל החלקים הפנימיים שלי. עם ההתמקדות פגשתי גם חלקים שלא אהבתי, חלקים שלא העזתי להיות איתם בקשר.

המסע הזה לתוכי היה ועודנו מאוד אותנטי. לאחר שנים בהן טיפלתי באחרים, גיליתי דרך מופלאה להיות קשובה לעצמי באופן עמוק. גיליתי את האפשרות לדעת מה אני חשה, מה התחושה הפנימית שנמצאת עמוק בתוכי ברגע הזה. לעיתים הייתה גם תחושה שמתקשה להיחשף מולי, מול ה"אני" שלי, וההתמקדות היה מה שאפשר לה להגיע. גיליתי תחושות עמוקות שלא היו נגישות לי בגלל שאני מתביישת בהן, כמו קנאה למשל; תחושות שאני פוחדת להרגיש כמו בדידות; או תחושות שאני מתקשה להרגיש, כמו חוסר אונים. בתהליך ההתמקדות מצאתי את עצמי לפתע  מסוגלת לעבור חסמים שנבנו בתוכי לאורך חיי. יכולתי פתאום לחוש קשת רחבה של תחושות ורגשות מבלי להתכווץ, להתנתק או להיכנס להסברים.  

המסע עם תלמידים ומטופלים

ככל שהעמקתי בהתמקדות, כך שמתי לב שיכולת ההכלה שלי גדלה לאין שיעור. כלפי עצמי ואז גם כלפי אחרים – בני משפחה, חברים, תלמידים ומטופלים.

בהתאמה, גם הטיפולים שהעברתי הפכו להיות עמוקים יותר ויותר. את התהליך שעשיתי בעצמי, עשיתי עם אחרים. בעזרת ההתמקדות המטופלים שלי התחילו להכיל את עצמם יותר ויכלו גם להעיז יותר לפגוש מקומות בתוכם שהיו עד אז נסתרים וחסומים.

לשמחתי הרבה, ההפתעה, הגילוי והריפוי התרחבו עוד ועוד כשהתחלתי ללמד טיפול דרך התמקדות. התלמידים פגשו בתוכם את כל המקומות והחלקים שאני פגשתי בתוכי כשהתחלתי ללמוד התמקדות בעצמי. העידו על כך המשובים הנרגשים ומוקירי התודה וההשפעה של ההתמקדות על חייהם וחיי מטופליהם.

המרכז להכשרת מטפלים בהתמקדות

לפני כעשור הוסמכתי על ידי המכון הבינלאומי להתמקדות בניו יורק להסמיך אנשי מקצוע ב-Focusing-Oriented Psychotherapy.  ייסדתי את "המרכז להכשרת מטפלים בהתמקדות" מתוך כוונה להעביר את הידע הרב שצברתי, את הפיתוחים והחיבורים שיצרתי, הלאה לאנשי מקצוע המעוניינים לשלב התמקדות בעבודתם.

המרכז הייחודי הזה הוקם מתוך מחשבה לקדם בארץ את התחום של תרפיה מוכוונת התמקדות (FOT), להביא לחשיפה גדולה יותר של גישת ההתמקדות והקשר והתרומה שלה לעולם הטיפול.

לאורך השנים למדתי גישות נוספות, ועשיתי אינטגרציות עם גישות כמו  SE לעבודה עם טראומה; סאטיר מבית מדרשה של וירג'ניה סאטיר;  EFT – Emotion Focused Therapy מבית מדרשם של לסלי  גרינברג וסו ג'ונסון; AEDP  מבית מדרשה של דיאנה פושה, קונסטלציה מערכתית מבית מדרשו של ברט הלינגר ועוד. 

התמחיתי בעבודה עם טראומה, בנושא היחסים הטיפוליים בראי ההתמקדות ואף פיתחתי מודלים שונים לעבודה בתרפיה מוכוונת התמקדות.

ניתן למצוא במרכז מידע מקצועי רב הכולל מאמרים מקוריים, חומרים מתורגמים והפניות למרכזי ידע בינלאומיים בתחום.

המרכז מיועד לאנשי מקצוע בתחום הטיפול, הייעוץ, החינוך והרפואה ומתקיימים בו קורסים, הכשרות והדרכות בחסות המכון הבינלאומי להתמקדות בניו יורק.  

בנוסף לאנשי המקצוע, מיועד המרכז גם למתעניינים וסקרנים מהציבור הרחב.

מעט ביוגרפיה ודברי תודה

בעברי למדתי תואר ראשון (B.A) ושני (M.A) בייעוץ ארגוני באוניברסיטת תל-אביב, ועבדתי מספר שנים בתחום זה בתפקידים בכירים במגזר הפרטי.

לפני כ-20 שנה עשיתי שינוי משמעותי בחיי ועברתי לתחום הטיפול.

למדתי במשך חמש שנים לימודי "ביוסינתיזה" – זרם בתוך הפסיכותרפיה הממוקדת גוף על פי שיטתו של דייויד בואדלה, וכן חמש שנים פסיכותרפיה גופנית אינטגרטיבית במכללת רידמן, בה גם לימדתי והדרכתי מטפלים. הנני חברה באיגוד האירופאי לפסיכותרפיה ממוקדת גוף (EABP). 

כיום אני עוסקת בטיפול זוגי ופרטני בקליניקה פרטית בתל אביב, מדריכה מטפלים ומנחה יחידים וקבוצות. אני מלמדת התמקדות במסגרת המרכז שלי וכן באוניברסיטת חיפה, שפח"ים ברחבי הארץ, פסגה ועוד.

פיתחתי מודלים ייחודיים בהם אני משלבת בין תהליכים תוך אישיים לתהליכים בין אישיים ופרסמתי את חלקם במאמרים באתר פסיכולוגיה עברית ובכתבי העת "שיחות" ו"חיים אחרים".

אני מודה לפרופ' יוג'ין ג'נדלין, הוגה גישת ה"התמקדות" שהכיר לעולם את השיטה המופלאה הזאת, למורתי דר' עצמאות פרלשטיין על פעילותה החלוצית בהטמעת ההתמקדות בארץ, למורתי אן וויזר קורנל על שלימדה אותי ללמד התמקדות, לשותפתי להתמקדויות, לעמיתי, לתלמידי ולמטופלי.