מי אני

את דרכי כמטפלת התחלתי לפני 20 שנה, לאחר שהתמחיתי בפסיכותרפיה ממוקדת גוף לגווניה. עסקתי בטיפול ובהדרכת מטפלים.  
כאשר התוודעתי אל ההתמקדות,  יצאתי למסע מרתק שנמשך עד היום.

קשובה באופן עמוק לעצמי

כשהתחלתי להתמקד, התהליך היה מלווה בהפתעה גדולה. הגעתי למחוזות פנימיים, מקומות שלא הייתי איתם בקשר לפני כן. ההתמקדות אפשרה לי ללכת עמוק לתוכי מתוך מקום של כבוד ואמפתיה לכל החלקים הפנימיים שלי. גם כאלה שלא אהבתי, גם כאלה שלא העזתי להיות איתם בקשר.

המסע הזה לתוכי היה ועודנו מאוד אותנטי. לאחר שנים בהן טיפלתי באחרים, גיליתי דרך מופלאה להיות קשובה לעצמי באופן עמוק. גיליתי את האפשרות לדעת מה אני חשה. מה התחושה הפנימית שנמצאת עמוק ברגע זה בתוכי, ולעיתים, מה התחושה שמתקשה להיחשף מולי. מול ה"אני" שלי. גיליתי תחושות עמוקות שלא היו נגישות לי בגלל שאני מתביישת בהן – כמו קנאה, או פוחדת להרגיש אותן – כמו בדידות, או מתקשה להרגיש אותן – כמו חוסר אונים. בתהליך ההתמקדות מצאתי את עצמי לפתע  מסוגלת לעבור חסמים שנבנו בתוכי במשך שנות חיי ולחוש קשת רחבה של תחושות ורגשות מבלי להתכווץ, להתנתק או להיכנס להסברים.

המסע עם תלמידים ומטופלים

שמתי לב שיכולת ההכלה שלי גדלה לאין שיעור. כלפי עצמי וכמובן גם כלפי אחרים – בני משפחתי, חברים, תלמידים, מטופלים. הטיפולים הפכו להיות עמוקים יותר כיוון שאת התהליך שעשיתי בעצמי, עשיתי עם אחרים. גם המטופלים התחילו להעז יותר. להעז לפגוש מקומות מאוד נסתרים וחסומים שלהם.

כשהתחלתי ללמד טיפול דרך התמקדות, קיבלתי משובים נרגשים ומוקירים באופן יוצא דופן. התלמידים פגשו בתוכם את כל המקומות שאני פגשתי כשהתחלתי ללמוד התמקדות בעצמי. גם הם פגשו את המקום המופתע, המרגש. את המקום של גילוי וריפוי.

התמחיתי בעבודה עם טראומה, בנושא היחסים ואף פיתחתי מודל לעבודה עם זוגות בתרפיה מוכוונת התמקדות.

לאורך השנים למדתי גישות נוספות, ועשיתי אינטגרציות עם גישות כמו  SE לעבודה עם טראומה; סאטיר מבית מדרשה של וירג'ניה סאטיר;  EFT – Emotion Focused Therapy מבית מדרשם של לסלי  גרינברג וסו ג'ונסון; AEDP  מבית מדרשה של דיאנה פושה, קונסטלציה מערכתית מבית מדרשו של ברט הלינגר ועוד. 

כל הגישות הללו הן חווייתיות, וכיום אני מטפלת בגישת הפסיכותרפיה החווייתית, ממוקדת גוף.

המרכז לתרפיה מוכוונת התמקדות

לפני כעשור, הוסמכתי על ידי המכון הבינלאומי להתמקדות בניו יורק להסמיך אנשי מקצוע ב-Focusing-Oriented Psychotherapy, ויסדתי את "המרכז לתרפיה מוכוונת התמקדות", מתוך כוונה להעביר את הידע שצברתי והפיתוחים, החיבורים שעשיתי, הלאה, לאנשי מקצוע  המעוניינים לשלב את הגישה בעבודתם. 

מרכז ייחודי זה הוקם מתוך מחשבה לקדם את תחום התרפיה מוכוונת התמקדות (FOT ) בארץ, כדי להביא לחשיפה גדולה יותר של גישת ההתמקדות והקשר שלה לעולם הטיפול.

כאן ניתן למצוא מידע מקצועי רב, המיועד לאנשי מקצוע בתחום הטיפול, הייעוץ, החינוך והרפואה וכולל מאמרים מקוריים, חומרים מתורגמים והפניות למרכזי ידע בינלאומיים בתחום.

במרכז מתקיימים קורסים, הכשרות והדרכות בחסות המכון הבינלאומי להתמקדות בניו-יורק.

בנוסף לאנשי המקצוע, מיועד המרכז גם למתעניינים, סקרנים ולציבור הרחב.

מעט ביוגרפיה ודברי תודה

בעברי למדתי תואר ראשון (B.A) ושני (M.A) בייעוץ ארגוני באוניברסיטת תל-אביב, ועבדתי מספר שנים בתחום זה בתפקידים בכירים במגזר הציבורי.

לפני כ-20 שנה עשיתי שינוי משמעותי בחיי ועברתי לתחום הטיפול. למדתי חמש שנים ביוסינתיזה, שהוא זרם בתוך הפסיכותרפיה ממוקדת גוף על פי שיטתו של דיווד בואדלה, וכן חמש שנים פסיכותרפיה גופנית אינטגרטיבית במכללת רידמן. הנני חברה באיגוד האירופאי לפסיכותרפיה ממוקדת גוף (EABP). 

אני מטפלת זוגית ופרטנית בקליניקה פרטית בתל-אביב וכן מדריכה, מלמדת ומנחה יחידים וקבוצות. פיתחתי מודלים ייחודיים בהם אני משלבת בין תהליכים תוך אישיים לתהליכים בין אישיים ופרסמתי את חלקם במאמרים באתר פסיכולוגיה עברית ובכתבי העת "שיחות" ו"חיים אחרים".

אני מודה לפרופ' יוג'ין ג'נדלין, הוגה גישת ה"התמקדות" שהכיר לעולם את השיטה המופלאה הזאת, למורתי דר' עצמאות פרלשטיין על פעילותה החלוצית בהטמעת ההתמקדות בארץ, למורתי אן וויזר קורנל על שלימדה אותי ללמד התמקדות, לשותפתי להתמקדויות, לעמיתי, לתלמידי ולמטופלי.